API Delevan PTKM500-894VM
PTKM500-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM500-894VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM500-894VM.pdf
Availability of PTKM500-894VM
QUANTITY
PTKM500-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM500-894VM
Internal Part NumberEIS-PTKM500-894VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.475" (37.46mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM500-894VM
Related LinksPTKM50, PTKM500-894VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM500-894VM Details Description
Related parts for PTKM500-894VM
THERMISTOR NTC 330 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE 650A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST XSON6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
25P COVERED SCREEN CAP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 20POS datasheet.pdf