API Delevan PTKM75R-50
PTKM75R-50 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM75R-50
Brief Description
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM75R-50.pdf
Availability of PTKM75R-50
QUANTITY
PTKM75R-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM75R-50
Internal Part NumberEIS-PTKM75R-50
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating3.47A
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM75R-50
Related LinksPTKM7, PTKM75R-50 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM75R-50 Details Description
Related parts for PTKM75R-50
RES SMD 9.53KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC THERM/RTC/CALENDAR DIG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR PA 13POS SIDE 2MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
WHITE LED REPLACEMENT FLASHLIGHT datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING POL RAMP 3POS datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 140MA 2.65 OHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf