Abracon Corporation AIMC-0402-4N7S-T
AIMC-0402-4N7S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-4N7S-T
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 300MA 210 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-4N7S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-4N7S-T
QUANTITY
AIMC-0402-4N7S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-4N7S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-4N7S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-4N7S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-4N7S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-4N7S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-4N7S-T
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS7871 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 3X24-1/4" A CRS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf