Sullins Connector Solutions PTC26SBEN
PTC26SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC26SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS
Datasheet Download
PTC26SBEN.pdf
Availability of PTC26SBEN
QUANTITY
PTC26SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC26SBEN
Internal Part NumberEIS-PTC26SBEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC26SBEN
Related LinksPTC2, PTC26SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC26SBEN Details Description
Related parts for PTC26SBEN
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
REED SWITCH MOLDED 200V 10-30AT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/4 BK 48 IN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NOX4 600MA 12VDC datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 900MM X 1800M datasheet.pdf
M4 SQ HD FBR THRU-BEAM datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 70CRI 24SMD datasheet.pdf
IC MCU 64KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf