Vishay/Dale CRCW08051K20FKEAHP
CRCW08051K20FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K20FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K20FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051K20FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051K20FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K20FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K20FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K20FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051K20FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K20FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051K20FKEAHP
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MAINTAIN RED PANEL datasheet.pdf
CAP ALUM 3500UF 400V SCREW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC FILTER BUFFER VID 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W T18 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 20A TO220FP datasheet.pdf