API Delevan PTKM75R-50H
PTKM75R-50H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM75R-50H
Brief Description
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM75R-50H.pdf
Availability of PTKM75R-50H
QUANTITY
PTKM75R-50H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM75R-50H
Internal Part NumberEIS-PTKM75R-50H
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating3.47A
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.625" Dia (15.87mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM75R-50H
Related LinksPTKM7, PTKM75R-50H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM75R-50H Details Description
Related parts for PTKM75R-50H
IC TXRX RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf