Bourns Inc. PTL20-10R1-102B2
PTL20-10R1-102B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL20-10R1-102B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PTL20-10R1-102B2.pdf
Availability of PTL20-10R1-102B2
QUANTITY
PTL20-10R1-102B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL20-10R1-102B2
Internal Part NumberEIS-PTL20-10R1-102B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL20-10R1-102B2
Related LinksPTL20-10, PTL20-10R1-102B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL20-10R1-102B2 Details Description
Related parts for PTL20-10R1-102B2
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FLOW THRU SENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO220AA datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
LENS 80CRI 3500K 1.7" DOME 1.0"H datasheet.pdf