Bourns Inc. PTL20-15R0-503B4
PTL20-15R0-503B4 picture photo
Mfg. Part Number
PTL20-15R0-503B4
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 50K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PTL20-15R0-503B4.pdf
Availability of PTL20-15R0-503B4
QUANTITY
PTL20-15R0-503B4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL20-15R0-503B4
Internal Part NumberEIS-PTL20-15R0-503B4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL20-15R0-503B4
Related LinksPTL20-15, PTL20-15R0-503B4 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL20-15R0-503B4 Details Description
Related parts for PTL20-15R0-503B4
JUMPER-H2730TR/C2016W/X 3" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
DUAL LOCK PLAIN 1"X50YD CLR 250 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 21POS 2MM T/H datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf