Bourns Inc. PTL60-15G1-502B2
PTL60-15G1-502B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-15G1-502B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-15G1-502B2.pdf
Availability of PTL60-15G1-502B2
QUANTITY
PTL60-15G1-502B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-15G1-502B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-15G1-502B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-15G1-502B2
Related LinksPTL60-15, PTL60-15G1-502B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-15G1-502B2 Details Description
Related parts for PTL60-15G1-502B2
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
PC BOARD IBM AT/ISA VOLTG/GNDPLN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EXTRUSION FRONT EMC RAIL 17" datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 420V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CABLE ASSY 12" NMALE-RP BNC MALE datasheet.pdf