Texas Instruments PTMA401120N2AD
PTMA401120N2AD picture photo
Mfg. Part Number
PTMA401120N2AD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V 6-DIP
Datasheet Download
PTMA401120N2AD.pdf
Availability of PTMA401120N2AD
QUANTITY
PTMA401120N2AD Order Process
Ship out your order
Specifications of PTMA401120N2AD
Internal Part NumberEIS-PTMA401120N2AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PagePTMA401120N2AD Specifications
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPTMA40xx
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.34" H (27.9mm x 24.4mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTMA401120N2AD
Related LinksPTMA401, PTMA401120N2AD Datasheet, Texas Instruments Distributor
PTMA401120N2AD Details Description
Related parts for PTMA401120N2AD
TRANS 4NPN 40V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP SFH 22-26AWG datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 180MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf