Texas Instruments PTMA401120N2AST
PTMA401120N2AST picture photo
Mfg. Part Number
PTMA401120N2AST
Brief Description
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD
Datasheet Download
PTMA401120N2AST.pdf
Availability of PTMA401120N2AST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTMA401120N2AST Order Process
Ship out your order
Specifications of PTMA401120N2AST
Internal Part NumberEIS-PTMA401120N2AST
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package250
SeriesPTMA40xx
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.36" H (27.9mm x 24.4mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTMA401120N2AST
Related LinksPTMA401, PTMA401120N2AST Datasheet, Texas Instruments Distributor
PTMA401120N2AST Details Description
Related parts for PTMA401120N2AST
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
SCR SENS GATE 200V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
MCU 16BIT AUTOMOTIVE 144-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 23MA 295 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf