Vishay Thin Film PTN1206E1101BST1
PTN1206E1101BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1101BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1101BST1.pdf
Availability of PTN1206E1101BST1
QUANTITY
PTN1206E1101BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1101BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1101BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1101BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1101BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1101BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1101BST1
CONN HEADER 2MM 10POS VERT SMT datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL STG 10A SNAP-IN datasheet.pdf
07+07 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 101MA 12 OHM SMD datasheet.pdf