Vishay Thin Film PTN1206E1101BST1
PTN1206E1101BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1101BST1
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1101BST1.pdf
Availability of PTN1206E1101BST1
QUANTITY
PTN1206E1101BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1101BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1101BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1101BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1101BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1101BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1101BST1
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 1.79mm pitch datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RCVR OPTICAL 125MBD SMA datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 6POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 450V C0G 1210 datasheet.pdf