Vishay Thin Film PTN1206E1111BST1
PTN1206E1111BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1111BST1
Brief Description
RES SMD 1.11K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1111BST1.pdf
Availability of PTN1206E1111BST1
QUANTITY
PTN1206E1111BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1111BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1111BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1111BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1111BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1111BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1111BST1
CONN RECEPT 7POS SOCKET SILVER datasheet.pdf
IDC CABLE - MPL14K/MC14M/MPL14K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf