Vishay Thin Film PTN1206E1233BST1
PTN1206E1233BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1233BST1
Brief Description
RES SMD 123K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1233BST1.pdf
Availability of PTN1206E1233BST1
QUANTITY
PTN1206E1233BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1233BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1233BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)123k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1233BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1233BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1233BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1233BST1
CONN HEADR 12POS STR KEY-YY TIN datasheet.pdf
IC 12MHZ Z80 KIO 84-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 16 POS SMD datasheet.pdf