Vishay Thin Film PTN1206E1260BST1
PTN1206E1260BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1260BST1
Brief Description
RES SMD 126 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1260BST1.pdf
Availability of PTN1206E1260BST1
QUANTITY
PTN1206E1260BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1260BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1260BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)126
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1260BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1260BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1260BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1260BST1
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RF TXRX MOD 900MHZ CHIP ANT datasheet.pdf
IC ENERGY HARV CTRLR BATT 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf