Vishay Thin Film PTN1206E1542BST1
PTN1206E1542BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1542BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1542BST1.pdf
Availability of PTN1206E1542BST1
QUANTITY
PTN1206E1542BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1542BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1542BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1542BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1542BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1542BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1542BST1
CONN HEADER 17POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC OP AMP TRPL 144MHZ 14-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf