Vishay Thin Film PTN1206E1652BST1
PTN1206E1652BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1652BST1
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1652BST1.pdf
Availability of PTN1206E1652BST1
QUANTITY
PTN1206E1652BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1652BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1652BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1652BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1652BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1652BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1652BST1
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT-143R datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 7.87"L X 5.91"W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 26POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf