Vishay Thin Film PTN1206E2082BST1
PTN1206E2082BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2082BST1
Brief Description
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2082BST1.pdf
Availability of PTN1206E2082BST1
QUANTITY
PTN1206E2082BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2082BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2082BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2082BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2082BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2082BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2082BST1
RES SMD 78.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
AMP MCP 6.3/4.8K,<2.5-4MM, LP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
635 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
BALL datasheet.pdf
C14 1R5 5% (LOOSE) datasheet.pdf