Vishay Thin Film PTN1206E2150BST1
PTN1206E2150BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2150BST1
Brief Description
RES SMD 215 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2150BST1.pdf
Availability of PTN1206E2150BST1
QUANTITY
PTN1206E2150BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2150BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2150BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2150BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2150BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2150BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2150BST1
IC ADC 12BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT .1A PCB PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 32 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf