Vishay Thin Film PTN1206E2672BST1
PTN1206E2672BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2672BST1
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2672BST1.pdf
Availability of PTN1206E2672BST1
QUANTITY
PTN1206E2672BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2672BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2672BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2672BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2672BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2672BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2672BST1
REG 3.3V-9V 1.67A SIP VERT HORZ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TEST PROBE ADT SET EXTND FINE datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3EFG-D5 datasheet.pdf
MICRO 9C S /11 10CR 18" NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf