Recom Power R05P09S/P
R05P09S/P picture photo
Mfg. Part Number
R05P09S/P
Brief Description
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT
Datasheet Download
R05P09S/P.pdf
Availability of R05P09S/P
QUANTITY
R05P09S/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R05P09S/P
Internal Part NumberEIS-R05P09S/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R05P09S/P
Related LinksR05P, R05P09S/P Datasheet, Recom Power Distributor
R05P09S/P Details Description
Related parts for R05P09S/P
JUMPER-H1501TR/A3048B/X 3" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 61A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM CLAMP 10X3 RAIL 15-28 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .40" X1.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE DVI(24+1) CON 6' 28AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.3A SNT6A datasheet.pdf