Vishay Thin Film PTN1206E2872BST1
PTN1206E2872BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E2872BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E2872BST1.pdf
Availability of PTN1206E2872BST1
QUANTITY
PTN1206E2872BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E2872BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E2872BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E2872BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E2872BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E2872BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E2872BST1
DIODE ZENER 47V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
46 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf