Vishay Thin Film PTN1206E4170BST1
PTN1206E4170BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4170BST1
Brief Description
RES SMD 417 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4170BST1.pdf
Availability of PTN1206E4170BST1
QUANTITY
PTN1206E4170BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4170BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4170BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4170BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4170BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4170BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4170BST1
KIT DEV ZOOM INTEGRTD W/LH7A404 datasheet.pdf
IC SYNC SEPARATOR HD/SD 8-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 0.2" 4CHAR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 13K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf