Vishay Thin Film PTN1206E5692BST1
PTN1206E5692BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E5692BST1
Brief Description
RES SMD 56.9K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E5692BST1.pdf
Availability of PTN1206E5692BST1
QUANTITY
PTN1206E5692BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E5692BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E5692BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E5692BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E5692BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E5692BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E5692BST1
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 3A 5V datasheet.pdf
VARISTOR 735V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.1A 35 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY W/ROLL ADJ datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf