Vishay Thin Film PTN1206E6812BST1
PTN1206E6812BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E6812BST1
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E6812BST1.pdf
Availability of PTN1206E6812BST1
QUANTITY
PTN1206E6812BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E6812BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E6812BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E6812BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E6812BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E6812BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E6812BST1
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT323-6 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X0.45MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf