Vishay Thin Film PTN1206E7500BST1
PTN1206E7500BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E7500BST1
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E7500BST1.pdf
Availability of PTN1206E7500BST1
QUANTITY
PTN1206E7500BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E7500BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E7500BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E7500BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E7500BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E7500BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E7500BST1
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 100MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD 3W 3PVH 4COL datasheet.pdf
BG STTSHLD 18X24" 100EA datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf