AVX Corporation SA301E224ZAR
SA301E224ZAR picture photo
Mfg. Part Number
SA301E224ZAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E224ZAR.pdf
Availability of SA301E224ZAR
QUANTITY
SA301E224ZAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E224ZAR
Internal Part NumberEIS-SA301E224ZAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E224ZAR
Related LinksSA301E, SA301E224ZAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E224ZAR Details Description
Related parts for SA301E224ZAR
IC MCU 1KX14 RF FSK/ASK 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf