Vishay Thin Film PTN1206E96R5BST1
PTN1206E96R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E96R5BST1
Brief Description
RES SMD 96.5 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E96R5BST1.pdf
Availability of PTN1206E96R5BST1
QUANTITY
PTN1206E96R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E96R5BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E96R5BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)96.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E96R5BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E96R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E96R5BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E96R5BST1
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 25A DO203AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI 1-5VDC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf