Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V0155-TR
PTR016V0155-TR picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V0155-TR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.55A
Datasheet Download
PTR016V0155-TR.pdf
Availability of PTR016V0155-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTR016V0155-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V0155-TR
Internal Part NumberEIS-PTR016V0155-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPTR016V0075,120,155 01/Nov/2011
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.55A
Current - Trip (It)3.1A
R Min/Max0.043 ~ 0.071 Ohm
Time to Trip0.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V0155-TR
Related LinksPTR016V, PTR016V0155-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V0155-TR Details Description
Related parts for PTR016V0155-TR
IDC CABLE-ASN16A/ AE16M / APK16A datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH71102 RECEIVR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 32V 9.40A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
15W 2X 5V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 4.81A 43 MOHM SMD datasheet.pdf