Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V0160-BK1
PTR016V0160-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V0160-BK1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.6A
Datasheet Download
PTR016V0160-BK1.pdf
Availability of PTR016V0160-BK1
QUANTITY
PTR016V0160-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V0160-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR016V0160-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.030 ~ 0.061 Ohm
Time to Trip9s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V0160-BK1
Related LinksPTR016V, PTR016V0160-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V0160-BK1 Details Description
Related parts for PTR016V0160-BK1
CONN RECEPT 22POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 38V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
JACK .032-.046" BARREL datasheet.pdf
RES 109 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 952MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf