Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V0800-TR1
PTR016V0800-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V0800-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 8A
Datasheet Download
PTR016V0800-TR1.pdf
Availability of PTR016V0800-TR1
QUANTITY
PTR016V0800-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V0800-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR016V0800-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)8A
Current - Trip (It)13.6A
R Min/Max0.005 ~ 0.011 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V0800-TR1
Related LinksPTR016V, PTR016V0800-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V0800-TR1 Details Description
Related parts for PTR016V0800-TR1
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1503TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 13.8A 7.22 MOHM datasheet.pdf