Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V0800-TR1
PTR016V0800-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V0800-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 8A
Datasheet Download
PTR016V0800-TR1.pdf
Availability of PTR016V0800-TR1
QUANTITY
PTR016V0800-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V0800-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR016V0800-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)8A
Current - Trip (It)13.6A
R Min/Max0.005 ~ 0.011 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V0800-TR1
Related LinksPTR016V, PTR016V0800-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V0800-TR1 Details Description
Related parts for PTR016V0800-TR1
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS datasheet.pdf
LICENSE PCI EXP X4 RC LITE ECP3 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf