Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V1500-TR1
PTR016V1500-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V1500-TR1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 15A
Datasheet Download
PTR016V1500-TR1.pdf
Availability of PTR016V1500-TR1
QUANTITY
PTR016V1500-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V1500-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR016V1500-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)15A
Current - Trip (It)25.5A
R Min/Max0.002 ~ 0.005 Ohm
Time to Trip10s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V1500-TR1
Related LinksPTR016V, PTR016V1500-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V1500-TR1 Details Description
Related parts for PTR016V1500-TR1
CERAMIC RESONATOR 6.00 MHZ datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR CDCM7005-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 75V SCREW datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf