Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0135-BK
PTR030V0135-BK picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0135-BK
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.35A
Datasheet Download
PTR030V0135-BK.pdf
Availability of PTR030V0135-BK
QUANTITY
PTR030V0135-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0135-BK
Internal Part NumberEIS-PTR030V0135-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingBulk
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.040 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip7.3s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0135-BK
Related LinksPTR030V, PTR030V0135-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0135-BK Details Description
Related parts for PTR030V0135-BK
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf