Vishay/Dale RN55C2433BB14
RN55C2433BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2433BB14
Brief Description
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2433BB14.pdf
Availability of RN55C2433BB14
QUANTITY
RN55C2433BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2433BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2433BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2433BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2433BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2433BB14 Details Description
Related parts for RN55C2433BB14
IC MCU ARM7 ROMLESS 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf