Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0900-BK1
PTR030V0900-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0900-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 9A
Datasheet Download
PTR030V0900-BK1.pdf
Availability of PTR030V0900-BK1
QUANTITY
PTR030V0900-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0900-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR030V0900-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingBulk
Voltage - Max30V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)9A
Current - Trip (It)18A
R Min/Max0.005 ~ 0.010 Ohm
Time to Trip20s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0900-BK1
Related LinksPTR030V, PTR030V0900-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0900-BK1 Details Description
Related parts for PTR030V0900-BK1
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 70MA 6-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf