Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0010-BK
PTR060V0010-BK picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0010-BK
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.1A
Datasheet Download
PTR060V0010-BK.pdf
Availability of PTR060V0010-BK
QUANTITY
PTR060V0010-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0010-BK
Internal Part NumberEIS-PTR060V0010-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Trip (It)200mA
R Min/Max2.500 ~ 4.500 Ohm
Time to Trip4s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0010-BK
Related LinksPTR060V, PTR060V0010-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0010-BK Details Description
Related parts for PTR060V0010-BK
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
15P MTA156 PSTD CONN 18AWG LF datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 800MA 230 MOHM datasheet.pdf