Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0020-TR1
PTR060V0020-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0020-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.2A
Datasheet Download
PTR060V0020-TR1.pdf
Availability of PTR060V0020-TR1
QUANTITY
PTR060V0020-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0020-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0020-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Trip (It)400mA
R Min/Max1.830 ~ 2.750 Ohm
Time to Trip2.2s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0020-TR1
Related LinksPTR060V, PTR060V0020-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0020-TR1 Details Description
Related parts for PTR060V0020-TR1
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 56K OHM 5% AXL datasheet.pdf
LOW PRO EI REC HSG 5P datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 414 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 113MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf