Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0025-TR
PTR060V0025-TR picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0025-TR
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.25A
Datasheet Download
PTR060V0025-TR.pdf
Availability of PTR060V0025-TR
QUANTITY
PTR060V0025-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0025-TR
Internal Part NumberEIS-PTR060V0025-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Current - Trip (It)500mA
R Min/Max1.250 ~ 1.950 Ohm