Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0040-BK1
PTR060V0040-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0040-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.4A
Datasheet Download
PTR060V0040-BK1.pdf
Availability of PTR060V0040-BK1
QUANTITY
PTR060V0040-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0040-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0040-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Current - Trip (It)800mA
R Min/Max0.550 ~ 0.860 Ohm
Time to Trip3.8s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0040-BK1
Related LinksPTR060V, PTR060V0040-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0040-BK1 Details Description
Related parts for PTR060V0040-BK1
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.34VC P600 datasheet.pdf
22 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 45C 6W BREAK datasheet.pdf