Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0075-BK1
PTR060V0075-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0075-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.75A
Datasheet Download
PTR060V0075-BK1.pdf
Availability of PTR060V0075-BK1
QUANTITY
PTR060V0075-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0075-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0075-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.250 ~ 0.400 Ohm
Time to Trip6.3s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0075-BK1
Related LinksPTR060V, PTR060V0075-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0075-BK1 Details Description
Related parts for PTR060V0075-BK1
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 4POS VERT AU datasheet.pdf
090III 6P(D) PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf