Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0250-BK
PTR060V0250-BK picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0250-BK
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 2.5A
Datasheet Download
PTR060V0250-BK.pdf
Availability of PTR060V0250-BK
QUANTITY
PTR060V0250-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0250-BK
Internal Part NumberEIS-PTR060V0250-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.050 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip15.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0250-BK
Related LinksPTR060V, PTR060V0250-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0250-BK Details Description
Related parts for PTR060V0250-BK
RES SMD 22 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A THRU HO datasheet.pdf
SENS 100PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
VARISTOR 243V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10BIT LVDS 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN N TYPE PLUG STR 50OHM SLDR datasheet.pdf