Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0300-BK1
PTR060V0300-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0300-BK1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3A
Datasheet Download
PTR060V0300-BK1.pdf
Availability of PTR060V0300-BK1
QUANTITY
PTR060V0300-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0300-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0300-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.040 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip19.8s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0300-BK1
Related LinksPTR060V, PTR060V0300-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0300-BK1 Details Description
Related parts for PTR060V0300-BK1
FIXED IND 180NH 270MA 680 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CIR FMALE 4POS R/A INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 36 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf