Bourns Inc. PTR901-2015K-B103
PTR901-2015K-B103 picture photo
Mfg. Part Number
PTR901-2015K-B103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTR901-2015K-B103.pdf
Availability of PTR901-2015K-B103
QUANTITY
PTR901-2015K-B103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR901-2015K-B103
Internal Part NumberEIS-PTR901-2015K-B103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTR901 Material Declaration
Standard Package117
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTR90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR901-2015K-B103
Related LinksPTR901-2, PTR901-2015K-B103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTR901-2015K-B103 Details Description
Related parts for PTR901-2015K-B103
IC OPAMP DIFF 300KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0 DEG GRAY/WHITE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 16A 300V datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM GOLD FLASH datasheet.pdf
24P+PE FEMALE INSERT 16A 500V/UL datasheet.pdf