Bourns Inc. PTR901-2015K-B502
PTR901-2015K-B502 picture photo
Mfg. Part Number
PTR901-2015K-B502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTR901-2015K-B502.pdf
Availability of PTR901-2015K-B502
QUANTITY
PTR901-2015K-B502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR901-2015K-B502
Internal Part NumberEIS-PTR901-2015K-B502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTR901 Material Declaration
Standard Package117
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTR90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR901-2015K-B502
Related LinksPTR901-2, PTR901-2015K-B502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTR901-2015K-B502 Details Description
Related parts for PTR901-2015K-B502
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 3/4" datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 1000V 75A 300W TO247AD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AFE5851 datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 500MA 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 6AWG 6" BLACK datasheet.pdf