Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ29HN
D38999/20KJ29HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ29HN.pdf
Availability of D38999/20KJ29HN
QUANTITY
D38999/20KJ29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ29HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ29HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ29HN
Related LinksD38999/, D38999/20KJ29HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ29HN Details Description
Related parts for D38999/20KJ29HN
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.7KV 200A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
XBASE 400 120V datasheet.pdf