Bourns Inc. PTR902-2020K-A204
PTR902-2020K-A204 picture photo
Mfg. Part Number
PTR902-2020K-A204
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 200K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTR902-2020K-A204.pdf
Availability of PTR902-2020K-A204
QUANTITY
PTR902-2020K-A204 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR902-2020K-A204
Internal Part NumberEIS-PTR902-2020K-A204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTR902 Series Material Declaration
Standard Package90
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTR90
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR902-2020K-A204
Related LinksPTR902-2, PTR902-2020K-A204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTR902-2020K-A204 Details Description
Related parts for PTR902-2020K-A204
CAP FILM 0.056UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 11POS datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 37.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
RES SMD 10.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf