C&K Components PTS125SM12
PTS125SM12 picture photo
Mfg. Part Number
PTS125SM12
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS125SM12.pdf
Availability of PTS125SM12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTS125SM12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS125SM12
Internal Part NumberEIS-PTS125SM12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS125
PackagingTube
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins12.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Switch Travel-
Mechanical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS125SM12
Related LinksPTS12, PTS125SM12 Datasheet, C&K Components Distributor
PTS125SM12 Details Description
Related parts for PTS125SM12
DIP SW 12 POSN AU datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SAS HYBRID datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf