C&K Components PTS635SL43 LFS
PTS635SL43 LFS picture photo
Mfg. Part Number
PTS635SL43 LFS
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS635SL43 LFS.pdf
Availability of PTS635SL43 LFS
QUANTITY
PTS635SL43 LFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS635SL43 LFS
Internal Part NumberEIS-PTS635SL43 LFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS635
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins4.30mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 3.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel-
Mechanical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS635SL43 LFS
Related LinksPTS635S, PTS635SL43 LFS Datasheet, C&K Components Distributor
PTS635SL43 LFS Details Description
Related parts for PTS635SL43 LFS
IC PROGRAM ADJ RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 2NC/1NO+2NC 24VDC datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf